Kariérní řád pro učitele nebo 2 miliardy pro…?

Publikováno 30. 5. 2017

Ministryně školství Kateřina Valachová připravila se svým týmem kariérní systém pro učitele, o jehož osudu bude ve středu 31. května hlasovat Senát.

Aktuální informace zde: http://www.pedagogicka-komora.cz/2017/05/vyzva-senatorum-ma-uz-650-podpisu.html

Vznikl administrativně složitý a organizačně náročný moloch, který zavalí učitele i ředitele škol zbytečnou administrativou. Na vyšší plat v tomto systému dosáhne první učitel až za 5 let, pokud projde náročným celý jeden rok trvajícím atestačním řízením. Naopak začínající učitelé se propadnou o jednu platovou třídu níže a dva roky budou pobírat menší plat, než jaký by mohli dostávat dnes. Motivace pro učitele tudíž veškerá žádná… Proč se něco takového zavádí, a proč dokonce sama ministryně školství kvůli prosazení kariérního řádu v Senátu odložila svou demisi na konec května?

Jedním z vysvětlení mohou být 2 miliardy, které byly alokovány z evropských peněz na administrativní a organizační rozjezd kariérního systému. Tedy nikoliv na platy učitelů nebo peníze pro školy. Tyto peníze půjdou manažerům projektu „Implementace kariérního systému učitelů“ (IMKA) a dalším lidem mimo školy. O tomto projektu OP VVV bohužel nejsou k dispozici podrobnější informace. Přestože jsem o ně žádal, ministerstvo školství je neposlalo. Jediná informace, kterou se mi podařilo dohledat je, že ministerstvo školství už půl miliardy z výše uvedené částky přidělilo své přímo řízené organizaci s názvem Národní institut pro další vzdělávání (NIDV), a to letos v dubnu.

Vzhledem k tomu, že Senát dosud kariérní systém neschválil, je to velice podivný postup. Co když Senát příslušný zákon odmítne? NIDV ale na schválení zákona nečeká. Na svůj projekt už shání zaměstnance na pozici „Odborný krajský metodik kariérního systému“ s nástupem 1. 9. 2017. Podle inzerátu stačí, když bude mít uchazeč 3 roky praxe, a ani nemusí mít praxi ve škole – stačí v NIDV. To je dost málo na tak náročnou práci. Například učitel, který se bude ucházet o třetí kariérní stupeň, musí mít minimálně 9 let praxe ve škole. Postup, kdy se peníze tak velké schválí na něco, co neexistuje, připomíná vládnutí v Kocourkově. Je to minimálně na hraně zákona. Měl by se o vše zajímat NKÚ a posvítit by si na to měli i kontroloři přes evropské dotace.

Kdyby se zmíněné 2 miliardy použily jinak, například na nové učební pomůcky pro žáky, mohla by každá škola dostat skoro 400.000 Kč. To už by bylo někde vidět. Ale peníze pro NIDV nikde vidět nebudou. Vždyť první zkoušky pro třetí kariérní stupeň, které bude NIDV organizovat, začnou až v roce 2022. Je to další argument pro to, kariérní řád v jeho současné podobě nepschválit.

Nabízí se otázka, zda kariérní systém nevznikl ve své složité podobě proto, aby se mohly odčerpat nějaké peníze ze 2 miliard do správných kapes. V případě sportovců se to včas zarazilo díky policejnímu vyšetřování. Podaří se to i ve školství?

Implementace kariérního systému učitelů (informace o projektu OP VVV):

https://drive.google.com/file/d/0B6ir-4sFpVqOdDZJeXhOSWljcjQ/view

 

Inzerát NIDV:

http://www.nidv.cz/cs/onas/uredni-deska/volna-mista.ep/211_2180-narodni-institut-pro-dalsi-vzdelavani-(nidv)-vyhlasuje-vyberove-rizeni-na-pozici-odborny-krajsky-metodik-karierniho-systemu-v-projektu-implementace-karierniho-systemu-ucitelu/1/

 

Radek Sárközi

Iniciativa Pedagogická komora

www.pedagogicka-komora.cz

Twitter