Rozvíjíme děti doma aneb nápadník ScioŠkol

Publikováno 16. 8. 2017

Rozvíjíme děti doma aneb nápadník ScioŠkol /nápadník Lukáše Neuberta z Olomoucké ScioŠkoly/

ScioŠkoly připravují děti na to, aby obstály v reálném životě. To stejné mohou rodiče dělat poměrně jednoduše doma, když si nastaví správný přístup.

Vyzkoušejte reálný život a dopřejte dětem chybu

Děti si potřebují zkusit různé dovednosti. Nebojte se umožnit jim to doma. Přiberte je k řezání pilkou, vykosťování ryby, montování šroubů nebo používání AKU šroubováku. Připravíte je na reálný život v reálném životě. Rodič umožňuje dětem tvořit a experimentovat úměrně jejich možnostem a ambicím. Samostatně nebo spolu s rodiči děti tvoří, vyrábí, staví. Rodiče i děti se navzájem inspirují a motivují. Rodič zhodnocuje rizika a dává dítěti možnost udělat chybu, díky které se poučí (například bouchnutí se kladivem do prstu).

Každé dítě je jedinečné

Žádné dítě na světě není stejné jako jiné. Ani v rodině nemáme sourozence, se kterými by rodiče měli ve stejném věku stejnou zkušenost. Přes všechnu naši odlišnost mají děti stejné potřeby, volí však různé postupy a strategie k jejich dosažení. Vývojová období přicházejí u každého dítěte v jiném čase. Zvládnutím výzev si děti budují sebedůvěru. Proto děti přijímejte a neporovnávejte. Podporujte konkrétní dítě v jeho zóně bezpečného rozvoje. Učte ho jezdit na kole tehdy, když je připraveno a chce. Nezáleží na tom, jestli je dítěti 4, 5, 6 nebo 7 let a jestli jeho sestra jezdila dříve nebo později.

Dopřejte jim rozmanité a motivující prostředí

Máte doma spoustu knih a nečtete si v nich? Máte doma hry a nehrajete si s nimi? Dítě učíte vlastním příkladem. Vytvořte si doma prostor pro skutečné bytí s dětmi, který naplníte skutečným životem. Prostředí dítěte tvoří i jeho širší sociální vazby a pozorování různě starých vrstevníků. Pozvěte sousedy nebo skupinku dětí na návštěvu, vystřídejte se při odvádění dětí na kroužky nebo do školy. Nebaví vás plavání? Pustě děti plavat se známými a vy na oplátku vemte děti do muzea, kam třeba neradi chodí známí. Vazby rodiny v okolí jsou užitečné, sousedství tvoří rozmanité prostředí dítěte. Klíčem je aktivní spolu-bytí a spolu-práce s vlastními, ale i cizími dětmi.

S dětmi můžete dělat vlastně cokoli, klidně i počítat matematiku, zvláště pokud to baví obě strany. Je nutné nezapomínat u toho na vlastní děti a být jim partnerem a směřovat k vzájemnému prožitku a obohacení. Povídejte si s dětmi o tom, co je baví, co rády dělají, mluvte s nimi otevřeně. Dobrá komunikace je základem.


Tipy na společné aktivity:

Postavte domeček pro panenky (například z překližky pro Barbíny – určitě je doma máte).

Rodinný sněm – zaveďte a pravidelně provozujte rodinnou poradu.

Prázdninový deník – napište ho společně (mladší děti mohou diktovat).

Upečte dort ze sezónního ovoce.

Napište dopisy kamarádům a příbuzenstvu.

Natočte reportáž z dovolené, sestříhejte film.

Pozvěte přátele ke společné aktivitě – například sklizeň rybízu na zahradě.

Twitter

Podobné

Nejnovější z EDUtéma

Inspirativní školy